O Splocie

Splot

łączy najlepszą tradycję polskiego rękodzieła z nowoczesnym i odważnym wzornictwem.

Kilim ma w Polsce fascynującą i długą tradycję. Najpierw sprowadzano je ze wschodu do szlacheckich dworów, później udomowiono i wytwarzano na miejscu. Fascynowali się nimi i tworzyli je tacy artyści jak Stanisław Wyspiański czy Zofia Stryjeńska. W dwudziestoleciu międzywojennym ozdabiały zarówno publiczne gmachy, jak i modernistyczne wille. Po wojnie powstawały w warsztatach Cepelii na rynek krajowy i na eksport, później to szlachetne rzemiosło o mało co nie zniknęło.

Przemek Cepak w pewnej pozie pozuje do zdjęcia w tle jasna firana oraz kolorowy kilim

Kilimy

Pochowane po domach, muzeach i strychach rozpalały moją wyobraźnię.

Gdy ze swoim marzeniem o nowoczesnych polskich kilimach trafiłem do tkaczek ostatniej działającej Spółdzielni w Bobowej, wiedziałem, że razem zrobimy coś wyjątkowego. Wieloletnią tradycję i doświadczenie, niespotykane dziś umiejętności, ale przede wszystkim miłość do rzemiosła, postanowiłem połączyć z wzornictwem i wrażliwością młodszych projektantów i projektantek.

Tak narodził się Splot.

Rzemiosło

Przędza

projektanci i projektantki

Piotr Niklas zdjęcie portretowe

Piotr Niklas

Ukończył Europejską Akademię Sztuk, projektowaniem zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Na co dzień tworzy identyfikacje, plakaty, interfejsy i strony internetowe dla instytucji kulturalnych, gier komputerowych i firm technologicznych.

Ola Kotarska zdjęcie portretowe

Ola Kotarska

absolwentka ASP w Gdańsku, pochodząca z pogranicza polsko - białorusko - litewskiego, zajmuje się malarstwem, ilustracją, fotografią oraz szeroko pojętą edukacją artystyczną. Podejmuje zagadnienia niedoskonałości percepcji, dokumentuje nieużytki  i rowy melioracyjne. Jej prace można było zobaczyć na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.

Edgar Bąk

Edgar Bąk

Charakterystyczną cechą stylu i podejścia Edgara Bąka jest dobrze obmyślona prostota. Zazwyczaj opiera swoje projekty na oszczędnych, geometrycznych kształtach i strukturach. Zajmuje się komunikacją wizualną, koncentrując się głównie na identyfikacji wizualnej i projektowaniu magazynów. Swój czas poświęca także mniejszym projektom, wśród których znajdują się ilustracje, plakaty i okładki płyt.Edgar Bąk wykłada w School of Form w Poznaniu. Przedtem pracował na ASP i w SWPS.

Zofia Strumiłło zdjęcie portretowe

Zofia Strumiłło

Architektka wnętrz i projektantka, absolwentka warszawskiej ASP. Od roku 2011 przez 10 lat współtworzyła studio Beza Projekt. Jej prace nie tylko zdobyły międzynarodowe wyróżnienia, ale można je też podziwiać na  stałej wystawie w galerii wzornictwa polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Projektowała dla takich marek jak: IKEA, ACRA / Du Pont, Bausch & Lomb, Vox, Mdd itp.

Klikając “Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności